Monday, June 4, 2018

Goldstantin

Skulptor Maigi Magnuse skulptuuri "Golstantin" on võimalik näha kahel näitusel. Vaal Galeriis Kujurite Ühenduse aastanäitusel "100 skulptuuri" (21.04 - 02.06.2018) ja Tallinna Kunstihoone näitusel "Juubelikevad 2018" Linnagaleriis (19.05 - 17.06.2018).

"Goldstantin" ja Maigi Magnus Linnagaleriis


Konstantin Päts on Eesti riigi üks looja ja pikaaegne president. Olen tema kui riigimehe suur austaja. Imetlen, kui kirglikult ta oma kodumaasse Eestisse suhtus ja selle nimel võitles ja kannatusi vastu võttis, jäädes alati väärikaks.

Seetõttu muutis mind ärevaks, et Eesti sajanda juubeli puhul tõstatus president Pätsi teema üles negatiivses võtmes. Praegune president ei poolda Pätsile ausamba rajamist ja ei läheks isegi selle avamisele, kuna peab teda koos Laidoneriga osalt vastutavaks Eesti iseseisvuse kaotamises. Pätsile monumendi püstitamise idee Tallinnas nuditi kopromissmonumendikonkursiks, mis Pätsi eraldi esile ei tõstnud ja konkursina lõpuks läbi kukkus.

Minu meelest on see nõukaaegne demagoogia. Sest meie omade surnud riigimeeste seast ei peaks vaenlasi otsima. Inimesi, kes on oma elu pühendanud omariikluse loomisele ja arendamisele, tuleks hoida au sees. Omade seast ei peaks vaenlast otsima, sest seda tööd tegid võõrvõimud meie inimeste sotsiaalse kapitali lõhestamiseks.

Ajalooga on lihtne – me teame alati, millega see lõppes. Aga need minevikus elanud inimesed, kes tookord otsuseid vastu võtsid, ei teadnud kunagi ette, mis tegelikult saada võib, nad said loota ja uskuda parimat.

Eesti asub tsivilisatsioonide piiril, kus kohtuvad erinevad kultuuriruumid, mistõttu on meie territoorium pingeline ala. Siinsete inimeste hirmud on teistsugused ja neid hirme on rohkem. Ebakindlaid inimesi on lihtsam hirmutada ja neid vaenlaste otsimisel lõhestada. Minu skulptuur räägib väikese rahva sotsiaalse kapitali olulisusest. Ja kujutab kuningat, kes on alasti oma rahva ees - ilma ametiregaaliateta aga siiski igavesti suurmees Eesti jaoks."Goldstantin" on valmistatud kipsist ja kullatud, tiraažiga 3.Kevadnäitusel saab kuni 10. juunini valida oma lemmikteose, hääletada saab siin: http://noar.eu/et/kevadnaitus18/ 


Õhtulehe vahendusel väike ülevaade Kevadnäitusest, ka "Goldstantin" sai lehte: Avati Eesti kunstnike aastanäitus, kus publik saab esimest korda valida oma lemmiktöö! *     *     *

Savimudel

Savimudel
Kullatud kipsmudel

No comments:

Post a Comment